20 tipů pro duševní pohodu během karantény

Posilte své duševní zdraví i v průběhu domácí karantény…

  1. Vyvažujte zprávy: Netravte hodiny pročítáním katastrofických scénářů. Vymezte si omezenou dobu na aktuální zpravodajství. V případě změn vykonejte potřebné pokyny a pak pokračujte ve svém režimu.
  2. Využijte příležitost: Karanténa je především preventivní opatření. Využijte ji k odpočinku a regeneraci.
  3. Strukturujte si čas: Většinu lidí čas bez náplně nudí nebo frustruje. Vytvořte si časový harmonogram, co a kdy přes den budete dělat, nebo si napište seznam činností, na co jste se těšili, co jste dlouho odkládali, nebo na co nebyl v běžném hektickém životě čas.



    Lenošte a bavte se

  4. Přečtete si oblíbenou knihu: Proberte se domácí knihovničkou, vytáhněte časopisy. Která kniha Vás nejvíce pobavila? Využijte toho, že konečně máte čas si to v klidu přečíst.
  5. Poslechněte si zajímavý pořad: Český Rozhlas nabízí zdarma ke stažení do mobilu aplikaci „mujRozhlas“. V aplikaci jsou záznamy rozhovorů, zábavné pořady a audio knihy.
  6. Nechte si přečíst knihu: Když se vám nechce číst, můžete poslouchat kvalitní audio knihu, kterou čte známý herec. Řadu jich najdete například na Youtube na tomto odkazu.
    TIP: Řada lidí poslouchá audioknihy večer, dobře si jim u nich spí.
  7. Pusťte si oblíbenou komedii, dobrý film nebo seriál. Pokud nemáte televizi, můžete zvážit nabídku idnes Premium, která nabízí na zkoušku HBO na jeden měsíc za 1 kč.

    Dopřejte si kulturu

  8. Zajděte si do muzea (virtuálně!). V tomto anglickém článku máte odkazy do 10 světových muzeí, která nabízejí zdarma interaktivní online prohlídku. Prohlédněte si Muzeum Guggenheim, výstavu dobových oděvů ve Washingtonu a další světové výstavy.
    Další kulturní příležitosti online shrnuje Český Rozhlas zde.
  9. Prohlédněte si světové památky: Google Art nabízí interaktivní procházku po Pompejích, Paříži a dalších světových památkách pomocí záběrů z pouličních kamer. Nabídku naleznete zde.
  10. Poslechněte si operu: V souvislosti s karanténou zpřístupní Berlínská filharmonie záznamy koncertů. Všechny koncerty a filmy lze spustit zdarma po 30 dní po registraci a zadání kódu BERLINPHIL. Je však třeba tak učinit nejpozději do 31. března 2020. Podrobnosti zde.
    Rovněž Metropolitní opera v New Yorku nabízí to nejlepší z archivu zdarma, bez nutnosti registrace. Kompletní záznamy oper jako La traviata, Bohéma nebo vybraná díla Richarda Wagnera se na webu www.metopera.org objeví vždy v 19:30 místního času (00:30 našeho času) a online jsou následujících 20 hodin.



    Udělejte něco pro své tělo

  11. Zpříjemněte si čas vůní: Čichové podněty jdou hluboko do nejstarších struktur mozku, kde ovlivňují náladu. Aromaterapie toho využívá záměrně, éterický olej mandarinky či vanilky se používá k navození dobré nálady. Používejte však kvalitní přírodní, éterické oleje, syntetické vůně tento efekt nemají.
  12. Zacvičte si doma: Najděte si na Youtube vhodné cvičení, jako např. jógu pro začátečníky nebo cvičení s vlastní vahou. Najdete jak cvičení na doma pro ženy, tak i sestavy pro muže. Při výběru zohledněte svůj zdravotní stav, kondici a doporučení lékaře. Pokud máte sedavé zaměstnání, může se vám líbit „Kanclfit – cvičení do práce„.

    Udělejte něco pro svou mysl

  13. Relaxujte. Využít můžete nahrávku z Youtube, hledejte „relaxace“ nebo „autogenní trénink“ apod. Zkuste například tuto pozitivní relaxaci.
  14. Vyzkoušejte videohovor. Pokud si zatím s rodinou a přáteli pouze telefonujete a už máte z telefonování „uvařené“ ucho, zkuste videohovor. Aplikace ve vašem telefonu jako Whatsapp, Messenger a další běžně zvládají videohovory pouhým stiskem jednoho tlačítka. Podívejte se co váš protějšek dělá a jak se tváří, telefonování si víc užijete. Dokonce můžete hrát na dálku šachy!
    TIP: Podle aktuálních informací je telefonní síť přetížená, videohovory mohou fungovat lépe, protože se uskutečňují přes data/wifi.
  15. Zahrajte si „Člověče nezlob se“ nebo jiné hry, které znáte z dětství.
  16. Vyhledávejte optimistické a pozitivně smýšlející lidi. Inspirujte se názory lidí, kteří vám dodávají elán a inspiraci. Zajímejte se o názory lidí, kteří v životě něco zvládli nebo dokázali.
  17. Ukliďte v knihovně, ve skříni, či v garáži… Uklízení je nenáročná činnost, u které si vyčistíte hlavu. Nedávejte si na to úkoly ani termíny, pusťte se do toho, co máte zrovna před nosem.

    Naučte se něco nového

  18. Učte se anglicky: Na webu BBC English je zdarma 8 kurzů různé pokročilosti. Nebo si stáhněte do telefonu aplikaci „6 Minute English“ od BBC a učte se anglicky pár minut každý den. Aplikaci najdete ve svém telefonu přes obchod s aplikacemi (je zdarma).
  19. Uvařte něco speciálního: Konečně máte čas vyzkoušet recept na pomalé pečení nebo jinou specialitu, na kterou běžně nebyl čas…
  20. Nová dovednost nebo nový kurz? Možná se chcete posunout v práci, možná jste zanedbávali svůj koníček… Ideální příležitost pustit se do činnosti, kterou už dlouho plánujete, ale zatím jste ji odkládali.
    Pokud již anglicky umíte, využijte nabídky kurzu zdarma na webu Coursera. Můžete se vzdělat v oblasti psychologie, zdraví, techniky, komunikačních dovedností, práce v Excelu a tisíci dalších kurzů.