Ne/ zvládání stresu

V dnešní době stresové a hektické se často dostáváme do situací, kdy máme pocit, že situace na nás klade nároky větší, než je naše schopnost zvládat. Na rozdíl od užitečného "eustresu", který nám pomůže situace zvládnout úspěšně, dochází často k "distresu", kdy stres není ani efektivní, ani zdravý a život nám ztrpčuje.

Ať už stres ne/ zvládáte tím či oním způsobem, hypnózou na tom lze dobře zapracovat!

Pomoc, maturita/ státnice!

Řada studentů před úspěšným zakončením studia už je unavená, nebo jim chybí motivace. Často se projeví prokrastinace - Člověk dělá vše možné, jen ne to co by měl... Termín se krátí a stres narůstá.

Protože to je téma spíše aktuální, často stačí jedna schůzka, kdy studenta/studentku "nakopneme" tím správným směrem, ať se lépe propojí se svými vnitřními zdroji potřebnými ke zvládnutí úkolu. Poté se člověk obvykle "srovná do latě" a úspěšně školu dokončí.

Je ovšem dobré, když se ozve dříve než dva dny před státnicemi, abychom našli nějaký volný termín.

Trichotilománie

Nepříliš známou, ale poměrně častou obtíží obvykle žen, je nutkavá potřeba si v určitých situacích vytrhávat ochlupení. Nejčastěji se jedná o vlasy, obočí, či chloupky na ruce.

Často se jedná o automatické, podvědomé chování. Klientka to popsala: Najednou se podívám a vidím plnou dlaň vlasů a říkám si To ne! Zase jsem si trhala vlasy!

Trichotilománie má obvykle počátek v dětství a souvisí často se stylem výchovy nebo reakcí na prostředí a události v dětském věku.

Ideálním začátkem práce na úlevě je "úklid" v automatických podvědomých reakcích a strategiích. Je to příjemný, nenáročný, přesto efektivní přístup. Z dlouhodobého hlediska ale doporučuji odstranit příčinu, zbavit se následků minulosti pomocí regresní hypnózy. Obecně je ale možností práce víc, záleží jen na klientce, jaký přístup preferuje.

Zajídání stresu jídlem

Žijeme v době blahobytu a jídlo je nejdostupnějším požitkem. Počty dospělých i dětí s nadváhou trvale narůstají. Někdy je však nárůst hmotnosti způsoben tím, že se jídlo stalo prostředkem na redukci stresu, úzkosti nebo emoční frustrace.

Rychlé cukry a pocit nasycení mohou zajistit vyplavení hormonu štěstí, neboli endorfinu, do mozku. Pokud  se však čokoláda, fastfood, slazené náboje či jiné sladkosti stanou dlouhodobou strategií na "spravování nálady", zdravotní následky na sebe nenechají čekat a hmotnost jde nahoru.

Navíc se jedná o strategii, která přináší pouze krátkodobý efekt a z dlouhodobého hlediska je dost neefektivní. Přitom právě návyky jsou jedna z oblastí, které lze hypnózou dobře ovlivnit.

Jak hypnóza pomáhá?

Je více postupů, které je vhodné kombinovat podle potřeb klienta. Nejčastěji klientům/ klientkám vyhovuje:

Zbavit se příčiny: V hypnóze hledáme vzorec a jeho zdroj, abychom se ho zbavili. Když není příčina, není následek. Obvykle je třeba víc schůzek, bonusem navíc je větší celková spokojenost v životě.

Posílení schopnosti zvládat: Neřešíme příčinu, místo toho se zaměříme na nalezení a posílení lepších strategií, které lépe uspokojí užitečnou potřebu na pozadí (např. redukovat stres) a přitom nejsou zatěžující. Klienti pak obvykle nemají potřebu v zlozvyku pokračovat, situace začnou zvládat lepším způsobem.

Nácvik ideálního stavu v hypnóze a jeho posílení (tzv. kotvení). Řada klientů ví co chce a sama se o to snaží. V řadě případů je účelné klientovo pozitivní snažení "ukotvit" v hypnóze, ať mu to jde ještě lépe a snáze. Tento postup je doplňkový, zvyšuje efekt předchozích.

A další postupy...

Hodnocení klientů si můžete přečíst zde...