Strach o vlastní zdraví

Příběh klientky

Klientka přišla vystresovaná a úzkostná. Nebyla schopná myslet na nic jiného, než je strach z nemocí. Byla přesvědčená, že zcela určitě trpí nějakou závažnou chorobou. Společně s obvodní lékařkou se rozhodly nic nezanedbat, absolvovala všechna dostupná vyšetření, výsledky však byly negativní.

Protože vyšetření v Brně nic nenašla, rozhodla se je zopakovat v Praze, zda to tam neumí lépe. Protože i výsledky endoskopie a druhé počítačové tomografie (CT) byly negativní, stejně tak EEG, EKG a krevní testy, tak pro jistotu absolvovala i homeopatii, léčení bylinkami, energií a pro jistotu si zašla dvakrát i k léčitelce, která jí na konečník přikládala pijavice.

V průběhu rozhovoru jsem vyslovil domněnku, že by strach ze smrti mohl souviset se život ohrožujícím stavem v průběhu hospitalizace před pěti lety, to však klientka zamítla s tím, že to je již minulost. V regresní hypnóze jsme pátrali po příčině, ukázalo se, že právě ta hospitalizace byla vytěsněnou traumatizující vzpomínkou, která se přetransformovala v obecný strach ze smrti a nemocí. Po zpracování traumatické události v hypnóze se klientka zklidnila, vše si zracionalizovala o pozornost přesunula od chorob k práci. Protože se v průběhu objevil náznak, že úzkost má hlubší linku do dětství, doporučil jsem na tématu pokračovat, aby se vyhnula opakování v budoucnu.

Omezující strachy z nemocí a ze smrti

Obecně se setkávám se dvěma častými okolnostmi, za jakých jsou lidé intenzivně zaměstnáni obavami z nemocí či ze smrti. Přestože se mohou jevit zdánlivě podobně, mají jiné příčiny, jsou řízeny jinými psychickými mechanismy a terapeuticky je třeba postupovat odlišně:

1. Panická porucha provázená vtíravými myšlenkami

Obvykle (ale ne vždy) akutní, vtíravé myšlenky přicházejí v situacích panické ataky doprovázené masivními, nepříjemnými fyzickými prožitky (bušení srdce, pocení, brnění, atd.) Klienti často mají strach z infarktu (při tachykardii), z mozkové mrtvice (při brnění končetin), atd. Řada z nich si volá záchranku, vyšetření obvykle ovšem nic neprokážou. O panické poruše se více dočtete zde.

V některých případech je panická porucha komplikovaná posttraumatickou reakcí, nejčastěji po život ohrožující léčbě sebe, nebo osoby blízké. PTSD mívá podobné, i když odlišné projevy, opět je možné se jí efektivně rovněž zbavit, více zde.

2. Posedlost nemocemi či strachem ze smrti, hypochondrie

Klient často vnímá, že už je jeho chování "za čárou", ale není schopen si sám pomoct. Všude kolem sebe vidí choroby a všechny okolo nutí na preventivní prohlídky a jiná vyšetření, apod., smrt a nemoc vidí za každým rohem, panické ataky však nemá.

Pracujeme postupy regresní hypnózy, které je v tomto případě nejlepším způsobem, jak se obtíží zbavit. Ze zkušenosti se obvykle chová o echo vytěsněné nebo potlačené traumatické události, která rezonuje na podkladu dětského strachu.

Obvykle je příčinou podceněná dětská událost, tu si klient často vybavuje bez emočního náboje, ale pokládá ji za bezvýznamnou, protože je maskovaná obranými mechanismy. Než se k ní propracujeme, jako první obvykle narazíme na nezpracovanou událost typicky ca 3-5 let zpět, o které klient tvrdil, že je vyřešená, protože byla maskována mechanismem pseudoadaptace.

O regresní klinické hypnóze se dozvíte více zde.

Názory a hodnocení klientů si můžete přečíst zde...