Zbavte se úzkosti a panických atak

Panické ataky přicházejí do života náhle a bez varování. Klasická psychoterapie slovem má v léčbě panických atak značné limity. Psychofarmaka průběh mohou zlepšit, nejsou ale zárukou vyléčení. Panické ataky s sebou nesou obavy, nejistotu a značná životní omezení a s tím spojenou frustraci.

Mezi průvodní symptomy panických atak patří bušení srdce, pocení, třas, neschopnost "popadnout dech", pocit dušení, bolest na hrudníku, zvracení nebo bolesti břicha, točení hlavy, ztráta stability, strach ze státy kontroly nebo ze zbláznění se, strach ze smrti, otupělost, návaly horka či chladu, derealizace (pocit neskutečnosti, svět okolo je jako v mlze, jako ve filmu nebo ve snu) a depersonalizace (pocit odcizení, jako bych to nebyl já, jako by to nebylo mé tělo).

Mohou se objevovat únikové tendence spojené s pocity ohrožení a nebezpečí (Rychle odsud, musím na vzduch, honem pryč), nebo vyhýbavé reakce (Kde budu sedět? Kdo tam bude? Co kdybych potřeboval/a odejít, nebo na záchod...), spojené s potřebou se zajišťovat a zabezpečovat (skenování okolí zrakem, ostražitost, potřeba návratu do bezpečného místa).

Zbavte se panických atak

Provádím intervenci panických atak v hluboké relaxaci. Tento postup znamená pro většinu klientů rychlejší úlevu než např. postupy klasické hypnózy.

Sezení tedy neprobíhá v hypnóze, je však od hypnózy odvozeno (kombinuje hlubokou relaxaci, vizuálně-kinestetický protokol a neurolingvistické programování NLP). I přes vysokou sofistikovanost a komplexnost se jedná o velmi pohodovou metodu. Jak je to možné?

Klienti jsou často překvapeni...

Po skončení prvního sezení mi klienti často říkají:

A to bylo všechno? To je tak pohodové?
A to je ono? Taková pohodička?
Bylo to jako relaxace, nebo nějaká vedená meditace...

Intervence panických atak, o které mluvím, má dvě roviny: Vědomou rovinu a nevědomou rovinu.

  • Ve vědomé rovině klient prožívá relaxaci na nějakém příjemném místě (pláž, hory... dle svého přání) a odpočívá.
  • V nevědomé rovině, kterou klient nemá šanci zaregistrovat, terapie cílí na části mozku, které řídí obranné, únikové a pudové mechanismy.

V průběhu setkání dochází ke stupňovitému vyhasínání panické reakce. Postupně zaznamenají klienti v každodenním životě jednu či více situací, kdy zažijí, jako by panika nastupovala, poté se však zastaví a k ničemu nedojde. Postupně dochází k vymizení nepříjemných příznaků. Cílem není naučit se ataky zvládat, ani je oslabit. Cílem je se panických atak zbavit.

Za jak dlouho se panických atak zbavím?

Konkrétní výsledky nelze předem zaručit, výsledky se mohou lišit. Celkový počet setkání je individuální a závisí na osobnosti klienta, rozsahu a intenzitě obtíží. U každého se panická porucha projevuje jinak:

  1. Panické ataky (epizodické záchvaty úzkosti s nepříjemnými psychickými a fyzickými prožitky)
  2. Nepříjemné fyzické projevy i v čase mezi atakami (závratě, brnění, pocení, dušnost...)
  3. Napětí, nervozita, ostražitost, podrážděnost
  4. Pocity nereálnosti, neskutečnosti světa i vlastního těla (jako ve snu, jako za sklem, jako bych nebyl já)
  5. Změny vidění, zraku (mám něco s očima, vadí mi světlo, aj.)
  6. Vtíravé myšlenky (na téma smrti a nemoci)

Výraznou změnu očekáváme během prvních 5 schůzek. Klientům s menším množstvím obtíží obvykle stačí 5 schůzek, klienti s větším množstvím obtíží potřebují obvykle 5-12 schůzek.

První schůzka trvá 1,5 hodiny, upozorněte mě prosím po telefonu, ať si na Vás rezervuji víc času. Návazné setkání už probíhá ve standardní délce jedné hodiny.

Užívám léky. Nebude to vadit?

Psychofarmaka (antidepresiva, anxiolytika), se s hypnózou ani uvedenou intervencí nijak nebijí. Zda je užíváte, či nikoliv, je pouze na dohodě mezi Vámi a Vaším lékařem.

U klientů extrémně vyčerpaných či přecitlivělých, u klientů v pracovní neschopnosti (s diagnózou panické nebo úzkostné poruchy) naopak antidepresiva působí jako významný stabilizační prvek přinášející úlevu.

Je to vhodné pro všechny?

Tento postup není vhodný pro klienty kde nástup panických atak vyvolaly omamné látky či drogy, nebo společně s atakami klient čelí psychotickému či schizofrennímu onemocnění. V takových případech doporučuji obrátit se jinam a léčbu stanovenou psychiatrem doplnit kognitivně-behaviorální terapií (KBT).

Názory klientů

Automaticky se zobrazují poslední reference se štítkem "panická porucha" a "úzkosti"

Trápily mě ataky, které se

Trápily mě ataky, které se čím dál více zhoršovaly (časté problémy s dýcháním, tlak v hlavě i v krku, až panická hrůza ze smrti…). Bála jsem se jezdit mhd, chodit do obchodu, protože jsem měla hrůzu z toho, že tam na mě přijde ataka. Věděla jsem, že sama se jich zbavit nezvládnu, a proto jsem vyhledala pomoc pana Illeho. Dokázal mi, kromě jiného, vše srozumitelně i vtipně vysvětlit, což pro mě bylo dost důležité. Po každém sezení jsem se cítila čím dál lépe. Nevěřila bych, že to nebude dlouho trvat a ataky už mi dále nebudou otravovat život. Cítím se teď mnohem šťastnější a vnitřně vyrovnanější.

Martina
5. února 2020

ataky

Když jsem poprvé přišla k panu Illemu, nevěděla jsem, co se sebou, neustále jsem myslela na to,co když přijde další panická ataka, nemohla jsem nic jíst,bylo mi neustále zle.Můžu říct,že jsem nevěděla přesně,co od toho očekávat. Před prvním sezením jsem stále jen zvracela, měla průjem a nedokázala dělat nic,aniž bych myslela na to,kdy na mě panicka ataka opět zaútočí…. Na prvním sezení jsme si o všem promluvili, vše mi vysvětlil,uvědomila jsem si spoustu věcí,a získala nový postoj. Během dalších návštěv a hypnóz jsem se posouvala dál a dál,a získávala tím nový postoj ke svému problému. Byla jsem celkem na 4 hypnozach a po každé mi bylo lepe než před tím. Už teď se cítím opět ve své kůži… je to opravdu znatelné.Za minulý měsíc jsem měla jen jednu ataku a tento měsíc zatím žádnou. Snažím se na sobě neustále pracovat,ale hlavně vím, že i když v budoucnu další ataky mohou přijít, můžu s nimi bojovat. Hlavně se nezaleknout toho,že ten stav přišel,a uvědomit si,že je to jen nepříjemný pocit,který za chvíli zase přejde a že se ve finále nic co si myslím nestane…. a já jsem za to opravdu vděčná!

Petra
17. dubna 2019

Hypnóza mi pomohla při panické poruše

Léčila jsem se s panickými úzkostmi předtím psychoterapií a prášky, ale stále jsem cítila, že to není cesta. Hledala jsem další alternativy a narazila na hypnózu. Měla jsem dříve strach z cestování letadlem a úzkosti mě přepadali v různých dalších pro mnohé běžných situacích třeba na delších cestách. Teď už se s ní dokážu vyrovnat sama. Velmi se mi ulevilo, doporučila bych všem, co si neví s PA rady. Situace, které mě dřív děsili zvládám – už se jich tolik nebojím, jen je třeba ověřit na vlastní kůži, že se práce povedla a v mém případě vycestovat (nejdřív na kratší trasy). Hypnóza je skvělý nástroj jak si uvědomit, že sami v sobě máte největší sílu něco změnit.

Ivana, 32let
23. ledna 2019

Konkrétní výsledky nelze předem zaručit, výsledky se mohou lišit.

Další hodnocení klientů si můžete přečíst zde...