Zajídání stresu jídlem

Žijeme v době blahobytu a jídlo je nejdostupnějším požitkem. Počty dospělých i dětí s nadváhou trvale narůstají. Někdy je však nárůst hmotnosti způsoben tím, že se jídlo stalo prostředkem na redukci stresu, úzkosti nebo emoční frustrace.

Ne/výhody "spravování si nálady" jídlem

Rychlé cukry a pocit nasycení mohou zajistit vyplavení hormonu štěstí, neboli endorfinu, do mozku. Pokud  se však čokoláda, fastfood, slazené náboje či jiné sladkosti stanou dlouhodobou strategií na "spravování nálady", zdravotní následky na sebe nenechají čekat a hmotnost jde nahoru.

Navíc se jedná o strategii, která přináší pouze krátkodobý efekt a z dlouhodobého hlediska je dost neefektivní. Přitom právě návyky jsou jedna z oblastí, které lze hypnózou dobře ovlivnit.

Jak hypnóza pomáhá?

Řada lidí má představu z televize, že v hypnóze budou poslouchat sugesce, že už jim čokoláda nechutná a že se nepřejídají. Opravdu lze takto pomocí klasické hypnózy postupovat, já však ale používám odlišné postupy:

První volbou je "nekonfliktní" postup, kdy nejdeme proti zlozvyku, ani s ním nebojujeme. Naopak se zaměříme na nalezení a posílení lepších strategií, které lépe uspokojí užitečnou potřebu na pozadí (např. redukovat stres) a přitom nejsou zatěžující. Klienti pak obvykle nemají potřebu v zajídání stresu jídlem pokračovat, situace začnou zvládat lepším způsobem.

Druhou volbou je vyřešit vnitřní konflikt, popř. zdroj úzkosti. Jedná se o komplexnější řešení. Obvykle je užitečné postupy kombinovat dle potřeb klienta.

Hodnocení klientů si můžete přečíst zde...